تبلیغات
مشاهیر و شخصیتهای بزرگ - سقراط
مشاهیر و شخصیتهای بزرگ
سقراط

سقراط در 469 پیش از میلاد در آتن زاده شد. پدرش سنگ تراش و مادرش ماما بود. روشن نیست که آیا از خود حرفه ای داشته اما این واقعیت که در میانه عمر خود، به عنوان «سرباز پیاده مسلح» یا سرباز پیاده سنگین سلاح که سلاح از خویش داشت در ارتش خدمت کرد، نشان می دهد که در آن هنگام هدفی داشته، گرچه بعدا به تهیدستی افتاد وقتی با گزانتیپ ( شاید همسر دومش )  ازدواج کرد باید پنجاه ساله می بود، که شهرت ستیزه جویی وی فاقد شاهد موثق است.

درباره شخص سقراط بسیار بیش از جریان زندگی تو می دانیم. تصاویر و توصیفاتی که از او شده نشان می دهد او با بینی پهن و کوتاه، چشمان بر آمده در زیر ابروان پر پشت و دهانی بزرگ و گشاد چهره سنگین و بسیار زشتی داشت. ریشی انبوه و ( در سالهای آخر زندگی به هر حال ) سر بی مو داشت. بدن تنومندش دارای نیروی عظیم و قدرت تحمل فوق العاده بود. به هنگام راه رفتن می خرامید، همواره پا برهنه می رفت، غالبا ساعت ها به حالت خلسه می ماند. این ظاهر عجیب و غریب الهام بخش کاریکاتوریست ها بود و تعجب آور نیست که آریستوفان کاریکاتور او را در ابرها کشید. از سوی دیگر گرچه فکر او خلاق نبود، اما به طور استثنایی روشن، انتقادی و مشتاق بود. تحمل تظاهر را نداشت؛ در حالی که اشتیاق او به اندازه ایمان وی قوی، برخودش نیز به اندازه اندیشه اش منطقی بود. در عصر بی دینی او به نیکی اندیشه، همچون چیز مهمی، ایمان استوار یافت؛ و آن را با گاهی شناساند، زیرا در طبیعت ساده وی غیر قابل تصور می نمود که بدون انجام کاری هر کسی بخواهد ببیند چه چیزی درست است. این دیدگاه ساده بیش از سزاواری خود تحقیر بر انگیخته است، در حالی که اگر همه ما صادق و خودار باشیم ، نباید در این زمینه خطای زیادی وجود داشته باشد. اما او صرفا اندیشمند نبود، به راستی یک فرد مذهبی بود. گرچه ممکن نیست دقیقا به چه معتقد بود، اما کاملا مشخص است. در واقع افلاطون ( یا مترجم افکار او ) غالبا بی آنکه چیزی را ثابت کند، از زبان او درباره « خدا » و « خدایان » سخن می گوید، زیرا این شکل عمومی صحبت بود؛ علاوه بر آن افلاطون خود نسبت به وحدانیت الهی احساس اطمینان می کرد. با این حال کاملا ممکن است که سقراط با پذیرفتن عقاید راست دینی و به جا آوردن شعائر سنتی، خدایان گونه گون را نه در وجود جداگانه و سیمای متفاوت از خدای یگانه و بزرگ، تکریم می کرد. اعتقادش به ندایی فوق طبیعی وی را از ارتکاب به عمل خلاف که در این راستا بر او می نمود، بر حذر داشت؛ زیرا تفاوتی ندارد که آن « علامت » یک وهم بود، یا ندایی وجدان، یا تجربه ای نادر و مرموز، او بدان ایمان آورد و آشکارا به الوهیت ویژه آن نبالید.

با همه این اوصاف بایستی سقراط به سادگی آمیزه ای از فضل فروشی، نکته سنجی و تعصب می بود. در حقیقت قلب مهربان او، درک سریع، نزاکت بی نقص و بردباری و گشاده رویی او، که همگی نیرو گرفته از احساس و نشاط خوی وی بــود، او را یک همراه و دوســت دلخواه ساخت؛ و نیز عده زیادی از مردم که دوست نداشتند ریاها و باطن پلیدشان از  طریق اندیشیدن برملا شود از او رنجیدند، تمامی کسانی که جویندگان راستین حقایق بودند او را تحسین کرده، محترم می داشتند، در همین حال دوستان نزدیک وی، او را دوست می داشتند و از وی هواداری می کردند.

تأکید بر انسانیت سقراط اهمیت دارد، زیرا او از راههای مختلف اثرات وسیعی بر افکار مردم گذاشت. به بعضی که دلربایی را به دلاوری ترجیح می دهند، یا آنان که در برابر آن چشمان ثابت احساس اضطراب می کنند، تفوقی تحمل ناپذیر داشت، که صحت عمل وی را کاملا غیر انسانی می نماید. دیگران که طبعا تمایل به تمجید قهرمان داشتند و از جذبه شخصیت و داستان او تأثیر پذیرفتند، کوشیدند او را بر انگیزند تا اعتلای خود را از طریق مقایسه وی با « انسانی » که خدا نیز بود، ممنوع کند. او به مفهوم مسیحی شهید نبود. یک پیام آور بود، نه بیشتر.

ما فقط می توانیم حدس بزنیم که فکر سقراط چگونه توسعه یافت. برای مدتی همراه فیلسوف آتنی به نام آرکلائوس بود، و تقریبا اطمینان حاصل است كه از طریق آركلائوس با نظریه آناکساگوراس آشنا شد( همچنان که در فندو گفته شد گفته شده است ). او بایستی با بسیاری از اندیشمندان روزگار خود ملاقات و گفتگو کرده باشد، زیرا تقریبا همگی از آتن بازدید کرده بودند. و او هرگز فرصت مباحثه با یک اهل خبره را از دست نمی داد. در این رویارویی ها او به خوبی عرض وجود می کرد که ( بنابر داستانی که در پولوژی نقل شده ) یکی از دوستانش جرات کرد و از هاتف معبد دلفی پرسید آیا کسی فرزانه تر از سقراط هست ، پاسخ رسید ، نه !

به هر حال ما این داستان را می پذیریم، اندکی تردید وجود دارد که سقراط آن را باور داشت و ابتدا او را ذاتاً آشفته ساخت، سرانجام پی برد که فرزانگی اش در شناخت جهالت خود است؛ و قصد هاتف معبد آن بوده که دیگران را نیز نسبت به جهالت شان متقاعد کرده، و از طریق دانایی و نیکی به آنان کمک کند. از این به بعد علاقه اش روی منطق و اخلاق متمرکز شد. با طرح سئوال های اصولی در پی ایفاء مأموریت آسمانی خود همت گماشت، در این ضمن نه تنها تضادهای فکری  گمراه کننده و ادراک خود را روشن کرد، که دو سهم مهم خود به نام استقراء و تعریف کلی را در منطق توسعه داد. آنچه که او کرد این بود. بزودی اصطلاحی مانند جرأت در طول مباحثه پدید آمد، او درباره آنچه در نظر داشت، شروع به پرسیدن کرد، و آنگاه، وقتی ثابت می شد که پاسخ های به دست آمده رضایت بخش نیستند. اقدام به استنتاج و قیاس نمونه های متنوع جرأت می کرد، و نشان می داد که گرچه در جزییات متغایرند اما صفت مشخصه ای دارند که به وسیله آن وجودشان قابل شناخت است؛ و توضیح آن به کلام، همان تعریف است. چه بسا همه این ها اینک بدیهی به نظر آید، ولی قبلا هرگز روشن نبود است، و این اثر بسیار مهمی در منطق و علوم مأوراء طبیعی داشت. این امر منجر به آن شد که افلاطون و ارسطو، مفتخر به اکتشاف مفاهیمی همچون، کیفیت و کمیت، جوهر، خواص، ذات و شکل، جنس و نوع، و مسایل بی شمار دیگری باشند.

سهم مستقیم سقراط در پیشرفت فلسفه احتمالا به همین جا خاتمه پذیرفت. او غالبا اصرار می ورزید که معلم نیست: كه او صرفا یک روشنفکر ماهر است، که مانند مامایی مادرش، قادر است که به دیگران کمک کند تا افکارشان متولد شود. این امر بایستی به استهزاء مشهور او نسبت داده شود که ملزم بود به طور مداوم دانش و توفیق خرد را ناچیز شمارد. اما انکارهای او گرچه محتوای اغراق آمیزی داشت، و از که کمی پای مردم را بکشد لذت می برد، اما در کمال صداقت بود؛ حقیقتاً اندیشمندان صدیق نادری هستند که تحت تأثیر توانایی خودشان نباشند. معاشرانی که همواره او را احاطه کرده بودند، دوستانی بودند که چندان حالت شـاگردی نداشته و به وی علاقه مند بودند و از او الهام می گرفتند. کسان دیگری بودند که از تند و تیز کردن دانسته های خود علیه او لذت می بردند، سایران بی آنکه که دقیقا بدانند چرا شیفته او بودند؛ و عده ای از هواداران کمتر وابسته که از شنیدن ابطال مخالفت های او سرگرم می شدند نیز می آمدند. در میان این گروه اخیر عده ای از اشراف زاده جوان بی مسئولیت نیز بودند، که همراهی آنان با سقراط  سرانجام به بازداشت و اعدام او منجر شد. اما در میان آنان جوان اشراف زاده ای بود که سقراط را بسیار دوست داشت.

ماخذ: خداوندان اندیشه سیاسی - نشر امیر كبیر

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 27 شهریور 1389 :: نویسنده : سعید ناصری
جمعه 24 شهریور 1396 03:22 ق.ظ
Woah! I'm really digging the template/theme of this blog.
It's simple, yet effective. A lot of times it's very hard to get
that "perfect balance" between user friendliness and
visual appeal. I must say you have done a very good
job with this. In addition, the blog loads super quick for
me on Firefox. Superb Blog!
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:34 ب.ظ
Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be
on the internet the simplest thing to be aware of.
I say to you, I certainly get irked while people think about worries that
they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined
out the whole thing without having side effect , people can take a signal.
Will likely be back to get more. Thanks
یکشنبه 4 تیر 1396 08:43 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آیا واقعا کار
بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما در واقع قادر به
من مؤمن اما فقط برای while. من هنوز کردم مشکل خود را با جهش در
منطق و شما ممکن است را سادگی به کمک پر همه کسانی شکاف.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من را
قطعا تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 10:57 ب.ظ
I am truly thankful to the owner of this web page
who has shared this impressive post at here.
جمعه 25 فروردین 1396 06:04 ق.ظ
I know this web page provides quality based articles or reviews
and other material, is there any other web site which provides these data in quality?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سعید ناصری
نویسندگان
نظرسنجی
این وبلاگ تا چه حد مورد استفاده شما قرار گرفته است؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی